Albanian Bible

Zanafilla 4

Zanafilla

Return to Index

Chapter 5

1

  Ky ėshtė libri i prejardhjes sė Adamit. Ditėn qė Perėndia krijoi njeriun e bėri tė ngjashėm me Perėndinė. 

2

  Ai i krijoi mashkull dhe femėr, i bekoi dhe u dha emrin njeri, ditėn qė u krijuan. 

3

  Adami jetoi njėqind e tridhjetė vjet dhe i lindi njė djalė qė i pėrngjiste, njė lloj nė shėmbėlltyrė tė tij dhe e quajti Seth. 

4

  Mbas lindjes sė Sethit, Adami jetoi tetėqind vjet dhe pati bij dhe bija. 

5

  Kėshtu Adami jetoi gjithsej nėntėqind e tridhjetė vjet; pastaj vdiq. 

6

  Sethi jetoi njėqind e pesė vjet dhe i lindi Enoshi. 

7

  Pas lindjes sė Enoshit, Sethi jetoi tetėqind e shtatė vjet dhe pati bij e bija tė tjerė. 

8

  Kėshtu tėrė koha qė Sethi jetoi qe nėntėqind e dymbėdhjetė vjet; pastaj vdiq. 

9

  Enoshi jetoi nėntėdhjetė vjet dhe i lindi Kenani. 

10

  Mbas lindjes sė Kenanit, Enoshi jetoi tetėqind e pesėmbėdhjetė vjet dhe pati bij e bija tė tjerė. 

11

  Kėshtu Enoshi jetoi gjithsej nėntėqind e pesė vjet; pastaj vdiq. 

12

  Kenani jetoi shtatėdhjetė vjet dhe i lindi Mahalaleeli. 

13

  Mbas lindjes sė Mahalaleelit, Kenani jetoi tetėqind e dyzet vjet dhe pati bij e bija tė tjerė. 

14

  Kėshtu Kenani jetoi gjithsej nėntėqind e dhjetė vjet; pastaj vdiq. 

15

  Mahalaleeli jetoi gjashtėdhjetė e pesė vjet dhe i lindi Jaredi. 

16

  Mbas lindjes sė Jaredit, Mahalaleeli jetoi tetėqind e tridhjetė vjet dhe pati bij e bija tė tjerė. 

17

  Kėshtu Mahalaleeli jetoi gjithsej tetėqind e nėntėdhjetė e pesė vjet; pastaj vdiq. 

18

  Jaredi jetoi njėqind e gjashtėdhjetė e dy vjet dhe i lindi Enoku. 

19

  Mbas lindjes sė Enokut, Jaredi jetoi tetėqind vjet dhe pati bij dhe bija tė tjerė. 

20

  Kėshtu Jaredi jetoi gjithsej nėntėqind e gjashtėdhjetė e dy vjet; pastaj vdiq. 

21

  Enoku jetoi gjashtėdhjetė e pesė vjet dhe i lindi Methuselahu. 

22

  Mbas lindjes tė Methuselahut, Enoku eci me Perėndinė treqind vjet dhe pati bij e bija tė tjerė. 

23

  Kėshtu Enoku jetoi gjithsej treqind e gjashtėdhjetė e pesė vjet. 

24

  Pra Enoku eci me Perėndinė, por nuk u gjend mė, sepse Perėndia e mori me vete. 

25

  Metuselahu jetoi njėqind e tetėdhjetė e shtatė vjet dhe i lindi Lameku. 

26

  Mbas lindjes sė Lamekut, Metuselahu jetoi shtatėqind e tetėdhjetė e dy vjet dhe i lindėn bij e bija. 

27

  Kėshtu Metuselahu jetoi gjithsej nėntėqind e gjashtėdhjetė e nėntė vjet; pastaj ai vdiq. 

28

  Lameku jetoi njėqind e tetėdhjetė e dy vjet dhe i lindi njė bir; 

29

  dhe i vuri emrin Noe, duke thėnė: "Ky do tė na ngushėllojė pėr punėn tonė dhe pėr mundin e duarve tona, pėr shkak tė tokės qė Zoti e ka mallkuar". 

30

  Pasi solli nė kėtė botė Noeun, Lameku jetoi pesėqind e nėntėdhjetė e pesė vjet dhe i lindėn bij e bija tė tjerė. 

31

  Kėshtu Lameku jetoi gjithsej shtatėqind e shtatėdhjetė e shtatė vjet, pastaj ai vdiq. 

32

  Noeut, nė moshėn pesėqind vjeē, i lindi Semi, Kami dhe Jafeti. 

Zanafilla 6

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: