Albanian Bible

Levitiku 23

Levitiku

Return to Index

Chapter 24

1

  Zoti i foli akoma Moisiut, duke i thėnė: 

2

  "Urdhėro bijtė e Izraelit tė tė sjellin vaj tė pastėr ullinjsh tė shtypur pėr dritėn e shandanit, pėr t`i mbajtur llambat vazhdimisht tė ndezura. 

3

  Nė ēadrėn e mbledhjes, jashtė velit qė ėshtė pėrpara dėshmisė, Aaroni do tė kujdeset pėr vazhdimėsinė nga mbrėmja deri nė mėngjes para Zotit. Éshtė njė ligj i pėrjetshėm pėr tė gjithė brezat tuaj. 

4

  Ai do tė kujdeset pėr llambat e shandanit prej floriri tė pastėr qė janė para Zotit, pėr vazhdimėsinė. 

5

  Do tė marrėsh majė mielli dhe me tė do tė pjekėsh dymbėdhjetė kulaē; ēdo kulaē do tė jetė dy tė dhjetat e efės. 

6

  Do t`i vendosėsh nė dy radhė, gjashtė nė ēdo radhė, mbi tryezėn prej ari tė pastėr, pėrpara Zotit. 

7

  Dhe nė ēdo radhė do tė vėsh temjan tė pastėr, i cili ka pėr tė qenė njė kujtim mbi bukėn, si njė flijim i bėrė me zjarr pėr Zotin. 

8

  Ēdo tė shtunė ai do t`i vendosė bukėt pėrpara Zotit, nė vazhdimėsi; ato do tė merren nga bijtė e Izraelit; kjo ėshtė njė besėlidhje e pėrjetshme. 

9

  Bukėt i pėrkasin Aaronit dhe bijve tė tij, dhe kėta do t`i hanė nė njė vend tė shenjtė, sepse do tė jenė njė gjė shumė e shenjtė pėr atė midis flijimeve tė bėra me zjarr para Zotit. Éshtė njė ligj i pėrjetshėm". 

10

  Ndėrkaq biri i njė gruaje izraelite dhe i njė egjiptasi doli nė mes tė bijve tė Izraelit; dhe ndėrmjet djalit tė gruas izraelite dhe njė izraeliti plasi njė grindje. 

11

  Biri i izraelites blasfemoi emrin e Zotit dhe e mallkoi atė; kėshtu e ēuan te Moisiu. (Nėna e tij quhej Shelomith, ishte e bija e Dibrit, nga fisi i Danve). 

12

  E futėn nė burg, deri sa t`u tregohej vullneti i Zotit. 

13

  Dhe Zoti i foli Moisiut, duke i thėnė: 

14

  "Ēoje atė blasfemues jashtė kampit; tė gjithė ata qė e kanė dėgjuar tė vėnė duart e tyre mbi kokėn e tij dhe gjithė asambleja ta vrasė me gurė. 

15

  Pastaj folu bijve tė Izraelit dhe u thuaj atyre: "Kushdo qė mallkon Perėndinė e tij, do tė mbajė fajin e mėkatit tė tij. 

16

  Dhe kushdo qė e shan emrin e Zotit do tė dėnohet me vdekje; tėrė asambleja do ta vrasė me gurė. I huaj apo i lindur nė vend, ai qė blasfemon emrin e Zotit do tė dėnohet me vdekje. 

17

  Kush ia heq jetėn njė njeriu, do tė vritet. 

18

  Kush rreh pėr vdekje njė kafshė, do ta paguajė: jetė pėr jetė. 

19

  Kur dikush i shkakton njė dėmtim fqinjit tė tij, ai do tė pėsojė po atė qė i ka bėrė tjetrit; 

20

  thyerje pėr thyerje, sy pėr sy, dhėmb pėr dhėmb; ai do tė pėsojė po atė gjymtim qė u ka shkaktuar tė tjerėve. 

21

  Kush rreh pėr vdekje njė kafshė, do ta paguajė; por ai qė ia heq jetėn njė njeriu do tė vritet. 

22

  Do tė keni tė njėjtin ligj pėr tė huajin dhe pėr atė qė ka lindur nė vend; sepse unė jam Zoti, Perėndia juaj". 

23

  Pastaj Moisiu u foli bijve tė Izraelit, tė cilėt e ēuan jashtė kampit atė blasfemues dhe e vranė me gurė. Kėshtu bijtė e Izraelit vepruan ashtu si e kishte urdhėruar Zoti Moisiun. 

Levitiku 25

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: