Albanian Bible

Numrat 2

Numrat

Return to Index

Chapter 3

1

  Kėta janė pasardhėsit e Aaronit dhe tė Moisiut nė kohėn kur Zoti i foli Moisiut nė malin Sinai. 

2

  Kėta janė emrat e bijve tė Aaronit: Nadabi, i parėlinduri, Abihu, Eleazari dhe Ithamari. 

3

  Kėta janė emrat e bijve tė Aaronit, tė vajosur si priftėrinj, qė ai i shenjtėroi pėr tė shėrbyer si priftėrinj. 

4

  Nadabi dhe Abihu vdiqėn para Zotit, kur ofruan njė zjarr tė palejueshėm para Zotit nė shkretėtirėn e Sinait; ata nuk patėn bij. Kėshtu Eleazari dhe Ithamari shėrbyen si priftėrinj nė prani tė Aaronit, atit tė tyre. 

5

  Pastaj Zoti i foli Moisiut, duke i thėnė: 

6

  "Afro fisin e Levitėve dhe paraqite para priftit Aaron, qė tė vihet nė shėrbim tė tij. 

7

  Ata do tė zbatojnė tė gjitha udhėzimet e tij dhe do tė kryejnė tė gjitha detyrat qė lidhen me tėrė asamblenė para ēadrės sė mbledhjes, duke kryer shėrbimin e tabernakullit. 

8

  Do tė kujdesen pėr tė gjitha orenditė e ēadrės sė mbledhjes dhe do tė pėrmbushin tė gjitha detyrimet e bijve tė Izraelit, duke kryer shėrbimin e tabernakullit. 

9

  Levitėt do t`ua japėsh Aaronit dhe bijve tė tij; ata duhet t`u jepen plotėsisht nga gjiri i bijve tė Izraelit. 

10

  Ti do tė vendosėsh Aaronin dhe bijtė e tij nė mėnyrė qė ata tė kryejnė funksionet e priftėrisė sė tyre; por ēdo i huaj tjetėr qė afrohet do tė dėnohet me vdekje". 

11

  Zoti i foli akoma Moisiut, duke i thėnė: 

12

  "Ja, unė i mora Levitėt nga gjiri i bijve tė Izraelit nė vend tė ēdo tė parėlinduri qė ēel barkun e nėnės midis bijve tė Izraelit; prandaj Levitėt do tė jenė tė mitė, 

13

  sepse ēdo i parėlindur ėshtė imi; ditėn qė godita tė gjithė tė parėlindurit nė vendin e Egjiptit, unė ia shenjtėrova vetvetes tė gjithė tė parėlindurit nė Izrael, qoftė tė njerėzve, qoftė tė kafshėve; ata do tė jenė tė mitė. Unė jam Zoti. 

14

  Pastaj Zoti i foli Moisiut nė shkretėtirėn e Sinait, duke i thėnė: 

15

  "Bėj regjistrimin e bijve tė Levit nė bazė tė shtėpive tė etėrve tė tyre dhe tė familjeve tė tyre; do tė bėsh regjistrimin e tė gjithė meshkujve njė muajsh e lart". 

16

  Kėshtu Moisiu bėri regjistrimin simbas urdhėrit tė Zotit ashtu siē ishte urdhėruar. 

17

  Kėta janė bijtė e Levit, simbas emrave tė tyre: Gershon, Kehat dhe Merari. 

18

  Kėta janė emrat e bijve tė Gershonit, simbas familjeve tė tyre: Libni dhe Shimei; 

19

  bijtė e Kehathit, simbas familjeve tė tyre, ishin Amrami, Itsehari, Hebroni dhe Uzieli; 

20

  bijtė e Merarit, simbas familjeve tė tyre, ishin Mahli dhe Mushi. Kėto janė familjet e Levitėve, nė bazė tė shtėpive tė etėrve tė tyre. 

21

  Nga Gershoni rrjedhin familja e Libnitėve dhe familja e Shimetėve; kėto janė familjet e Gershonitėve. 

22

  Ata qė u regjistruan, duke numėruar tėrė meshkujt e moshės njė muajsh e lart, ishin shtatė mijė e pesėqind. 

23

  Familjet e Gershonitėve duhet tė zinin vend prapa tabernakullit, nė drejtim tė perėndimit. 

24

  I pari i shtėpisė sė etėrve tė Gershonitėve ishte Eliasafi, bir i Laelit. 

25

  Detyrat e bijve tė Gershonit nė ēadrėn e mbledhjes kishin tė bėnin me tabernakullin, me ēadrėn dhe mbulesėn e saj, me perden e hyrjes nė ēadrėn e mbledhjes, 

26

  me perdet e oborrit, me perden nė hyrjen e oborrit rreth tabernakullit dhe rreth altarit dhe litarėt e tij pėr tėrė shėrbimin qė u takonte. 

27

  Nga Kehathi rrjedhin familja e Amramitėve, familja e Itseharit, familja e Hebronitėve dhe familja e Uzielitėve; kėto janė familjet e Kehathitėve. 

28

  Duke numėruar tėrė meshkujt qė ishin nė moshė njė muajsh e lart, kishte tetė mijė e gjashtėqind vetė, qė kujdeseshin pėr shenjtėroren. 

29

  Familjet e bijve tė Kehathit duhet tė zinin vend nė krahun jugor tė tabernakullit. 

30

  I pari i shtėpisė sė etėrve tė Kehathit ishte Elitsafani, bir i Uzielit. 

31

  Detyrat e tyre kishin tė bėnin me arkėn, me tryezėn, me shandanin, me altarėt dhe me orenditė e shenjtėrores me tė cilat ata kryenin shėrbimin, me velin dhe gjithė punėn qė lidhet me kėto gjėra. 

32

  Princi i princave tė Levitėve ishte Eleazari, bir i priftit Aaron; ai mbikqyrte ata qė kujdeseshin pėr shenjtėroren. 

33

  Nga Merari rrjedhin familja e Mahlitėve dhe familja e Mushitėve; kėto janė familjet e Merarit. 

34

  Ata qė u regjistruan, duke numėruar tėrė meshkujt nga mosha njė muajsh e lart, ishin gjashtė mijė e dyqind. 

35

  Prijėsi i shtėpisė sė etėrve tė familjeve tė Merarit ishte Tsurieli, bir i Abihailit. Ata duhet tė zinin vend nė krahun verior tė tabernakullit. 

36

  Detyrat e caktuara pėr bijtė e Merarit kishin tė bėnin me dėrrasat e tabernakullit, me traversat e tij, me shtyllat dhe bazat e tyre, me tėrė veglat e tij dhe tėrė punėn qė ka tė bėjė me kėto gjėra, 

37

  me shtyllat e oborrit rreth e qark, me bazat e tyre, me kunjat dhe me litarėt e tyre. 

38

  Pėrpara tabernakullit, nė krahun e tij lindor, pėrballė ēadrės sė mbledhjes, nga ana lindjes sė diellit, duhet tė zinin vend Moisiu, Aaroni dhe bijtė e tij; ata kujdeseshin pėr shenjtėroren duke plotėsuar detyrat e bijve tė Izraelit; por ēdo i huaj tjetėr qė do tė afrohej, do tė dėnohej me vdekje. 

39

  Tėrė Levitėt e regjistruar nga Moisiu dhe Aaroni nė bazė tė familjeve tė tyre simbas urdhrit tė Zotit, tė gjithė meshkujt qė nga mosha njė muajsh e lart ishin njėzet mijė. 

40

  Pastaj Zoti i tha Moisiut: "Bėj regjistrimin e tė gjithė tė parėlindurve meshkuj ndėr bijtė e Izraelit nga mosha njė muajsh e lart dhe llogarit edhe emrat e tyre. 

41

  Do t`i marrėsh Levitėt pėr mua, unė jam Zoti, nė vend tė tė gjithė tė parėlindurve ndėr bijtė e Izraelit dhe bagėtinė e Levitėve nė vend tė tė parėlindurve ndėr bagėtitė e bijve tė Izraelit". 

42

  Kėshtu Moisiu bėri regjistrimin e tė gjithė tė parėlindurve ndėr bijtė e Izraelit, ashtu siē e kishte urdhėruar Zoti. 

43

  Tė gjithė tė parėlindurit meshkuj qė u regjistruan duke numėruar emrat e tyre nga mosha njė muajsh e lart, ishin njėzet e dy mijė e dyqind e shtatėdhjetė e tre. 

44

  Pastaj Zoti i foli Moisiut, duke i thėnė: 

45

  "Merr Levitėt nė vend tė tė gjithė tė parėlindurve tė Izraelit, dhe bagėtinė e Levitėve nė vend tė bagėtisė sė tyre; Levitėt do tė jenė tė mitė. Unė jam Zoti. 

46

  Pėr shpengimin e dyqind e shtatėdhjetė e tre tė parėlindur tė Izraelit qė e kalojnė numrin e Levitėve, 

47

  do tė marrėsh pesė sikla pėr frymė, simbas siklit tė shenjtėrores; sikli ka njėzet gere. 

48

  Paratė do t`ia japėsh Aaronit dhe bijve tė tij pėr tė shpenguar ata qė e kalojnė numrin e tyre". 

49

  Kėshtu Moisiu mori paratė e shpengimit nga ata qė e kalonin numrin e tė parėlindurve tė shpenguar nga Levitėt; 

50

  mori paratė e tė parėlindurve tė bijve tė Izraelit; njė mijė e treqind e gjashtėdhjetė e pesė sikla, simbas siklit tė shenjtėrores. 

51

  Pastaj Moisiu paratė e atyre qė ishin shpenguar ia dha Aaronit dhe bijve tė tij, simbas urdhėrit tė Zotit, ashtu si e kishte urdhėruar Zoti Moisiun. 

Numrat 4

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: