Albanian Bible

1 i Kronikave 13

1 i Kronikave

Return to Index

Chapter 14

1

  Hirami, mbret i Tiros, i dėrgoi Davidit lajmėtarė, dru kedri, muratorė, dhe marangozė pėr t`i ndėrtuar njė shtėpi. 

2

  Atėherė Davidi e pranoi qė Zoti e kishte vendosur mbret tė Izraelit, sepse mbretėria e tij qe lavdėruar shumė pėr shkak tė popullit tė tij, Izraelit. 

3

  Davidi u martua me gra tė tjera nė Jeruzalem dhe i lindėn djem e vajza. 

4

  Kėto janė emrat e bijve qė i lindėn nė Jeruzalem: Shamua, Shohabi, Salomoni, 

5

  Ibhari, Elishua, Elpeleti, 

6

  Nagahu, Nefegu, Jafia, 

7

  Elishama, Beelida dhe Elifeleti. 

8

  Kur Filistejtė mėsuan qė Davidi ishte vajosur mbret i tėrė Izraelit, dolėn tė gjithė nė kėrkim tė Davidit. Sa e mėsoi kėtė, Davidi u doli pėrballė. 

9

  Filistejtė arritėn dhe u pėrhapėn nė luginėn e Refaimit. 

10

  Atėherė Davidi u kėshillua me Perėndinė, duke thėnė: A duhet tė dal kundėr Filistejve? A do tė m`i japėsh nė duart e mia?". Zoti u pėrgjigj: "Dil dhe unė do t`i jap nė duart e tua". 

11

  Ata dolėn nė Baal-Peratsim, ku Davidi i mundi dhe tha: "Perėndia ka hapur me duart e mia njė kalim midis armiqve tė mi, si njė kalim i hapur nga ujėrat". Prandaj i vunė kėtij vendi emrin e Baal-Peratsimit. 

12

  Filistejtė braktisėn aty perėnditė e tyre dhe Davidi urdhėroi qė tė digjeshin nė zjarr. 

13

  Mė vonė Filistejtė filluan tė shpėrndahen nėpėr luginė. 

14

  Davidi u kėshillua pėrsėri me Perėndinė, dhe Perėndia i tha: "Mos u dil prapa, por merru krahėt dhe sulu mbi ta pėrballė ballsameve. 

15

  Kur tė dėgjosh njė zhurmė hapash nė majat e ballsameve, hidhu menjėherė nė sulm, sepse Perėndia do tė tė dalė pėrpara pėr tė mundur ushtrinė e Filistejve". 

16

  Davidi bėri ashtu siē e kishte urdhėruar Perėndia, dhe ata mundėn ushtrinė e Filistejve nga Gabaoni deri nė Gezer. 

17

  Kėshtu fama e Davidit u pėrhap nė tė gjitha vendet, dhe Zoti solli tmerrin e tij mbi tė gjitha kombet. 

1 i Kronikave 15

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: