Albanian Bible

1 i Kronikave 24

1 i Kronikave

Return to Index

Chapter 25

1

  Pastaj Davidi dhe komandantėt e ushtrisė shkėputėn nga shėrbimi disa nga bijtė e Asafit, tė Hemanit dhe tė Jeduthunit qė tė kėndonin me frymėzim me qeste, me harpa dhe me cembale. Numri i njerėzve qė kryenin kėtė shėrbim ishte: 

2

  nga bijtė e Asafit: Zakuri, Josefi, Nethaniahu, Asarelahu, bijtė e Asafit ishin nėn drejtimin e Asafit, qė i kėndonte himnet me frymėzim nė bazė tė urdhrave tė mbretit. 

3

  Nga Jeduthuni, bijtė e Jeduthunit: Gedaliahu, Tseri, Jeshajahu, Shimei, Hashabiahu dhe Matihiahu, gjashtė, nėn drejtimin e atit tė tyre Jezuduthun, qė kėndonte himne me frymėzim pėr tė kremtuar dhe lėvduar Zotin. 

4

  Nga Hemani, bijtė e Hemanit: Bukiahu, Mataniahu, Uzieli, Shebueli, Jerimothi, Hananiahu, Hanani, Eliathahu, Gidalti, Romamt-Ezeri, Joshbekashahu, Malothi, Hothiri dhe Mahaziothi. 

5

  Tėrė kėta ishin bijtė e Hemanit, shikuesit tė mbretit sipas fjalės sė Perėndisė pėr tė ngritur nė qiell fuqinė e tij. Nė fakt Perėndia i kishte dhėnė Hemanit katėrmbėdhjetė bij dhe tri bija. 

6

  Tėrė kėta ishin nėn drejtimin e atit tė tyre pėr tė kėnduar nė shtėpinė e Zotit me cembale, dhe me harpa dhe me qeste, pėr shėrbimin nė shtėpinė e Perėndisė. Asafi, Jeduthuni dhe Hemani ishin nėn urdhrat e mbretit. 

7

  Numri i tyre, sė bashku me vėllezėrit e tyre tė ushtruar pėr t`i kėnduar Zotit, tė gjithė me tė vėrtetė tė aftė, ishte dyqind e tetėdhjetė e tetė veta. 

8

  Pėr tė caktuar turnin e shėrbimit tė tyre si tė vegjėlit ashtu dhe tė mėdhenjtė, mjeshtrat dhe dishepujt, hoqėn me short. 

9

  I pari i caktuar me short pėr Asafin ishte Josefi; i dyti Gedaliahu, me vėllezėrit dhe bijtė e tij, gjithsej dymbėdhjetė veta; 

10

  i treti ishte Zakuri, me bijtė dhe vėllezėrit e tij, gjithsej dymbėdhjetė veta; 

11

  i katėrti ishte Jitsri, me bijtė dhe vėllezėrit e tij, gjithsej dymbėdhjetė veta; 

12

  i pesti ishte Nethaniahu, me bijtė dhe vėllezėrit e tij, gjithsej dymbėdhjetė veta; 

13

  i gjashti ishte Bukiahu, me bijtė dhe vėllezėrit e tij, gjithsej dymbėdhjetė veta; 

14

  i shtati ishte Jesharelahu, me bijtė dhe vėllezėrit e tij, gjithsej dymbėdhjetė veta; 

15

  i teti ishte Jeshajahu, me bijtė dhe vėllezėrit e tij, gjithsej dymbėdhjetė veta; 

16

  i nėnti ishte Mataniahu, me bijtė dhe vėllezėrit e tij, gjithsej dymbėdhjetė veta; 

17

  i dhjeti ishte Shimei, me bijtė dhe vėllezėrit e tij, gjithsej dymbėdhjetė veta; 

18

  i njėmbėdhjeti ishte Azareli, me bijtė dhe vėllezėrit e tij, gjithsej dymbėdhjetė veta; 

19

  i dymbėdhjeti ishte Hashabiahu, me bijtė dhe vėllezėrit e tij, gjithsej dymbėdhjetė veta; 

20

  i trembėdhjeti ishte Shubaeli, me bijtė dhe vėllezėrit e tij, gjithsej dymbėdhjetė veta; 

21

  i katėrmbėdhjeti ishte Matithiahu, me bijtė dhe vėllezėrit e tij, gjithsej dymbėdhjetė veta; 

22

  i pesėmbėdhjeti ishte Jerimothi, me bijtė dhe vėllezėrit e tij, gjithsej dymbėdhjetė veta; 

23

  i gjashtėmbėdhjeti ishte Hanainahu, me bijtė dhe vėllezėrit e tij, gjithsej dymbėdhjetė veta; 

24

  i shtatėmbėdhjeti ishte Joshbekashahu, me bijtė dhe me vėllezėrit e tij, gjithsej dymbėdhjetė veta; 

25

  i tetėmbėdhjeti ishte Hanani, me bijtė dhe vėllezėrit e tij, gjithsej dymbėdhjetė veta; 

26

  i nėntėmbėdhjeti ishte Malothi, me bijtė dhe vėllezėrit e tij, gjithsej dymbėdhjetė veta; 

27

  i njėzeti ishte Eliathahu, me bijtė dhe vėllezėrit e tij, gjithsej dymbėdhjetė veta; 

28

  i njėzetenjėti ishte Hothiri, me bijtė dhe vėllezėrit e tij, gjithsej dymbėdhjetė veta; 

29

  i njėzetedyti ishte Gidalti, me bijtė dhe vėllezėrit e tij, gjithsej dymbėdhjetė veta; 

30

  i njėzetetreti ishte Mahaziothi, me bijtė dhe vėllezėrit e tij, gjithsej dymbėdhjetė veta; 

31

  i njėzetekatėrti ishte Romamti-Ezeri, me bijtė dhe vėllezėrit e tij, gjithsej dymbėdhjetė veta. 

1 i Kronikave 26

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: