Albanian Bible

Jobi 20

Jobi

Return to Index

Chapter 21

1

  Atėherė Jobi u pėrgjigj dhe tha: 

2

  "Dėgjoni me kujdes atė qė kam pėr tė thėnė, dhe kjo tė jetė kėnaqėsia qė mė jepni. 

3

  Kini durim me mua dhe mė lini tė flas dhe, kur tė kem folur, edhe talluni me mua. 

4

  A ankohem vallė pėr njė njeri? Dhe pse fryma ime nuk duhet tė trishtohet? 

5

  Shikomėni dhe habituni, dhe vini dorėn mbi gojė. 

6

  Kur e mendoj, mė zė frika dhe mishi im fillon tė dridhet. 

7

  Pse, pra, jetojnė tė pabesėt dhe pse plaken dhe shtojnė pasuritė e tyre? 

8

  Pasardhėsit e tyre fuqizohen bashkė me ta nėn vėshtrimet e tyre dhe fėmijėt e tyre lulėzojnė nė sytė e tyre. 

9

  Shtėpitė e tyre janė nė siguri, pa tmerre, dhe fshikulli i Perėndisė nuk rėndon mbi ta. 

10

  Demi i tyre mbars dhe nuk gabon, lopa e tyre pjell pa dėshtuar. 

11

  Dėrgojnė jashtė si njė kope tė vegjlit e tyre dhe bijtė e tyre hedhin valle. 

12

  Kėndojnė nė tingujt e timpanit dhe tė qestes dhe kėnaqen me zėrin e flautit. 

13

  I kalojnė nė mirėqėnie ditėt e tyre, pastaj njė ēast zbresin nė Sheol. 

14

  Megjithatė i thonin Perėndisė: "Largohu nga ne, sepse nuk dėshirojmė aspak tė njohim rrugėt e tua. 

15

  Kush ėshtė i Plotfuqishmi tė cilit duhet t`i shėrbejmė? Ē`pėrfitojmė veē kėsaj kur e lusim?". 

16

  Ja, begatia e tyre a nuk ėshtė vallė nė duart e tyre? Kėshilla e tė pabesėve ėshtė mjaft larg meje. 

17

  Sa herė shuhet llamba e tė kėqijve ose shkatėrrimi bie mbi ta, vuajtjet qė Perėndia cakton nė zemėrimin e tij? 

18

  A janė ata si kashta pėrpara erės ose si byku qė e merr me vete stuhia? 

19

  Ju thoni se Perėndia ruan dėnimin e paudhėsisė sė dikujt pėr bijtė e tij. Ta shpaguajė Perėndia, qė ai tė mund ta kuptojė. 

20

  Tė shohė me sytė e tij shkatėrrimin e vet dhe tė pijė nga zemėrimi i tė Plotfuqishmit! 

21

  Ēfarė i hyn nė punė nė fakt shtėpia e tij mbas vdekjes, kur numri i muajve tė tij ėshtė mbushur? 

22

  A mundet ndokush t`i mėsojė Perėndisė njohuri, atij qė gjykon ata qė ndodhen atje lart? 

23

  Dikush vdes kur ka plot fuqi, i qetė dhe i sigurt; 

24

  ka kovat plot me qumėsht dhe palca e kockave tė tij ėshtė e freskėt. 

25

  Njė tjetėr pėrkundrazi vdes me shpirt tė hidhėruar, pa pasė shijuar kurrė tė mirėn. 

26

  Qė tė dy dergjen bashkė nė pluhur dhe krimbat i mbulojnė. 

27

  Ja, unė i njoh mendimet tuaja dhe planet me tė cilat doni tė ushtroni dhunėn kundėr meje. 

28

  Nė fakt ju thoni: "Ku ėshtė shtėpia e princit, dhe ku ėshtė ēadra, banesa e njerėzve tė kėqij?". 

29

  Nuk i keni pyetur ata qė udhėtojnė dhe nuk i njihni shenjat e tyre? 

30

  Njerėzit e kėqij nė fakt shpėtojnė ditėn e shkatėrrimit dhe ēohen nė shpėtim ditėn e zemėrimit. 

31

  Kush e qorton pėr sjelljen e tij dhe kush i jep shpagim pėr atė qė ka bėrė? 

32

  Atė e ēojnė nė varr dhe i bėjnė roje varrit tė tij. 

33

  Plisat e luginės do tė jenė tė ėmbėl pėr tė; tėrė njerėzia do ta ndjekė, ndėrsa njė mori pa fund i shkon para. 

34

  Si mund tė mė ngushėlloni pra, me fjalė tė kota, kur nga fjalėt tuaja nuk mbetet veēse gėnjeshtra?". 

Jobi 22

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: