Albanian Bible

Jobi 29

Jobi

Return to Index

Chapter 30

1

  "Tani pėrkundrazi mė tė rinjtė se unė mė pėrqeshin, ata qė etėrit e tyre nuk do tė kishin pranuar t`i vija midis qenve tė kopesė sime. 

2

  Fundja, pėr ēfarė do tė mė shėrbente forca e duarve tė tyre? Fuqia e tyre ėshtė shkatėrruar. 

3

  Tė sfilitur nga mizerja dhe nga uria, ikin natėn nė shketėtirėn e shkretuar dhe shterpė, 

4

  duke shkulur bar tė hidhur pranė gėmushave dhe rrėnjė gjineshtre pėr ushqimin e tyre. 

5

  Janė pėrzėnė nga mjediset prej njerėzve qė ulėrijnė prapa tyre si tė ishin vjedhės. 

6

  Janė tė detyruar tė jetojnė nė skėrkat e luginave, nė shpellat e tokės dhe midis shkėmbinjve; 

7

  ulėrijnė midis kaēubeve dhe shtrėngohen bashkė nėn ferrishtat; 

8

  njerėz budallenj, po, njerėz pa vlerė, tė dėbuar nga vendi i tyre. 

9

  Tani jam bėrė kėnga e tyre e talljes, po, jam bėrė gazi i tyre. 

10

  Kanė tmerr nga unė, rrinė larg meje dhe nuk ngurrojnė tė mė pėshtyjnė nė fytyrė. 

11

  Meqenėse Perėndia ka lėshuar disi litarin e ēadrės sime dhe mė ka poshtėruar, ata kanė thyer ēdo fre para meje. 

12

  Kėta zuzarė ēohen nė tė djathtėn time, i shtyjnė larg kėmbėt e mia dhe pėrgatitin kundėr meje rrugėt qė tė mė shkatėrrojnė. 

13

  Prishin rrugėn time, keqėsojnė fatkeqėsinė time, megjithėse askush nuk i ndihmon. 

14

  Afrohen si nėpėrmjet njė tė ēare tė madhe, sulen kundėr meje si njė stuhi. 

15

  Mė sulmojnė tmerre; gjuajnė nderin tim si era, dhe begatia ime zhdavaritet si njė re. 

16

  Unė shkrihem pėrbrenda, dhe ditėt e hidhėrimit mė kanė pushtuar. 

17

  Natėn ndjej sikur mė shpojnė kockat, dhe dhembjet mė brejnė pa pushim. 

18

  Nga dhuna e madhe rrobat e mia deformohen, mė shtrėngojnė pėrreth si jaka e mantelit tim. 

19

  Ai mė ka hedhur nė baltė dhe jam bėrė si pluhuri dhe hiri, 

20

  Unė tė bėrtas ty, dhe ti nuk mė pėrgjigjesh; tė rri pėrpara, por ti rri duke mė shikuar. 

21

  Je bėrė mizor me mua; mė pėrndjek me fuqinė e dorės sate. 

22

  Mė ngre lart mbi erėn, bėn qė tė eci kaluar mbi tė dhe mė zhduk nė stuhi. 

23

  E di nė tė vėrtetė qė ti mė ēon nė vdekje, nė shtėpinė ku mblidhen gjithė tė gjallėt. 

24

  me siguri nuk do ta shtrijė dorėn e tij te varri, megjithėse nė fatkeqėsinė e tij bėrtet pėr tė kėrkuar ndihmė. 

25

  A nuk kam qarė vallė pėr atė qė ishte nė fatkeqėsi, dhe a nuk jam hidhėruar pėr tė varfrin? 

26

  Kur prisja tė mirėn, erdhi e keqja; kur prisja dritėn, erdhi errėsira. 

27

  Zorrėt e mia ziejnė pa pushim, kanė ardhur pėr mua ditė vuajtjesh. 

28

  Shkoj rreth e qark i nxirė, krejt, por jo nga dielli; ngrihem nė kuvend dhe bėrtas pėr tė kėrkuar ndihmė. 

29

  Jam bėrė vėlla me ēakallin dhe shok me strucin. 

30

  Lėkura ime qė mė mbulon ėshtė nxirė dhe kockat e mia digjen nga nxehtėsia. 

31

  Qestja ime shėrben vetėm pėr vajtime dhe flauti im pėr tinguj vajtues. 

Jobi 31

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: