Albanian Bible

Psalmet 82

Psalmet

Return to Index

Chapter 83

1

  O Perėndi, mos rri nė heshtje! Mos mbyll gojėn, mos rri i qetė, o Perėndi! 

2

  Sepse, ja, armiqtė e tu po ziejnė dhe ata qė tė urrejnė ngrenė kokėn. 

3

  Thurrin gracka kundėr popullit tėnd dhe bėjnė komplote kundėr atyre qė ti mbron. 

4

  Ata thonė: "Ejani t`i shkatėrrojmė si komb, emri i Izraelit tė mos kujtohet mė". 

5

  Sepse kanė komplotuar sė bashku me njė mendje dhe kanė lidhur njė besėlidhje kundėr teje. 

6

  Ēadrat e Edomit dhe Ismaelitėt, Moabi dhe Hagarenėt, 

7

  Gebali, Amoni dhe Amaleku, Filistia me banorėt e Tiros; 

8

  dhe Asiria ėshtė bashkuar me ta pėr tė ndihmuar bijtė e Lotit. (Sela) 

9

  Vepro me ta ashtu si bėre me Madianin, me Siseran dhe me Jabinin pranė pėrroit tė Kishonit, 

10

  tė cilėt u shkatėrruan nė Endor dhe u bėnė si pleh pėr tokėn. 

11

  Bėj qė krerėt e tyre tė jenė si Orebi dhe Zeebi, dhe tėrė princat e tyre si Zebahu dhe Tsalmuna, 

12

  sepse ata thanė: "Tė shtiem nė dorė kullotat e Perėndisė". 

13

  O Perėndia im, bėji njėlloj si pluhuri i vorbullės, si kashta nė mėshirė tė erės. 

14

  Ashtu si zjarri djeg pyllin dhe flaka gllabėron malet, 

15

  kėshtu ndiqi me furtunėn tėnde dhe trėmbi me uraganin tėnd. 

16

  Mbulo fytyrat e tyre me turp, me qėllim qė tė kėrkojnė emrin tėnd, o Zot. 

17

  U turpėrofshin dhe u tmerrofshin pėrjetė, u ngatėrrofshin dhe vdekshin; 

18

  dhe ta dijnė se ti vetėm, qė quhesh Zoti, je Shumė i Larti mbi gjithė dheun. 

Psalmet 84

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: