Albanian Bible

Psalmet 104

Psalmet

Return to Index

Chapter 105

1

  Kremtoni Zotin, lutjuni pėr ndihmė emrit tė tij, bėni tė njohura veprat e tij midis popujve. 

2

  Kėndojini atij, kėndojini lavde atij, mendoni thellė tėrė mrekullitė e tij. 

3

  Mburruni me emrin e tij tė shenjtė; le tė kėnaqet zemra e tėrė atyre qė kėrkojnė Zotin. 

4

  Kėrkoni Zotin dhe forcėn e tij; kėrkoni vazhdimisht fytyrėn e tij. 

5

  Mbani mend ēuditė qė ai ka bėrė, mrekullitė dhe gjykimet e gojės sė tij, 

6

  ju, o pasardhės sė Abrahamit, shėrbėtorit tė tij, o bij tė Jakobit, tė zgjedhur tė tij. 

7

  Ai ėshtė Zoti, Perėndia ynė; gjykimet e tij janė mbi gjithė tokėn. 

8

  Ai mban mend pėrjetė besėlidhjen e tij dhe pėr njė mijė breza fjalėn e komanduar prej tij, 

9

  besėlidhjen qė lidhi me Abrahamin dhe betimin qė i bėri Isakut, 

10

  qė i konfirmoi Jakobit si statut tė tij dhe Izraelit si njė besėlidhje tė pėrjetshme, 

11

  duke thėnė: "Unė do tė tė jap vendin e Kanaanit si pjesė e trashėgimisė suaj", 

12

  kur nuk ishin veēse njė numėr i vogėl, shumė tė pakėt dhe tė huaj nė vend, 

13

  dhe shkonin nga njė komb te tjetri, nga njė mbretėri te njė popull tjetėr. 

14

  Ai nuk lejoi qė t`i shtypte njeri; pėrkundrazi ndėshkoi disa mbretėr pėr hir tė tyre, 

15

  dhe tha: "Mos prekni tė vajosurit e mi dhe mos bėni asnjė tė keqe profetėve tė mi". 

16

  Pastaj solli zinė e bukės nė vend dhe shkatėrroi ēdo burim ushqimesh. 

17

  Dėrgoi para tyre njė njeri, Jozefin, qė u shit si skllav. 

18

  I shtrėnguan kėmbėt me pranga dhe u rėndua me zinxhirė hekuri. 

19

  Fjala e Zotit e vuri nė provė, deri sa u plotėsua ajo qė kishte thėnė. 

20

  Atėherė mbreti dėrgoi ta zgjidhnin, sunduesi i popujve dėrgoi ta ēlironin, 

21

  dhe e bėri zot tė shtėpisė sė tij dhe qeveritar mbi tė gjitha pasuritė e tij, 

22

  pėr t`i lidhur princat e tij me gjykimin e tij dhe pėr t`u mėsuar pleqve tė tij diturinė. 

23

  Edhe Izraeli erdhi nė Egjipt dhe Jakobi qėndroi pėr ca kohė nė vendin e Kamit. 

24

  Dhe Perėndia e shumėzoi shumė popullin e tij dhe e bėri mė tė fuqishėm se armiqtė e tij. 

25

  Pastaj ndryshoi zemrėn e tyre, me qėllim qė tė urrenin popullin e tij dhe tė kurdisnin mashtrime kundėr shėrbėtorėve tė tij. 

26

  Atėherė ai dėrgoi Moisiun, shėrbėtorin e tij, dhe Aaronin qė ai kishte zgjedhur. 

27

  Ata kryen midis tyre mrekullitė e urdhėruara prej tij dhe bėnė ēudira nė tokėn e Kamit. 

28

  Dėrgoi terrin dhe e bėri vendin tė binte nė errėsirė, dhe ata nuk kundėrshtuan fjalėn e tij. 

29

  I ndryshoi ujėrat e tij nė gjak dhe bėri qė tė ngordhnin peshqit e tij. 

30

  Vendi i tyre u mbush me bretkosa tė cilat hynė deri nė dhomat e mbretėrve tė tyre. 

31

  Me fjalėn e tij erdhėn njė shumicė e madhe insektesh dhe mushkonjash nė tė gjithė territorin e tyre. 

32

  U dėrgoi breshėr nė vend tė shiut dhe flakė zjarri nė vendin e tyre; 

33

  goditi edhe vreshtat e tyre dhe drurėt e fikut, shkatėrroi drurėt e territorit tė tyre. 

34

  Ai foli, dhe erdhėn karkaleca dhe vemje nė numėr tė madh, 

35

  qė pėrpinė tėrė bimėsinė e vendit tė tyre dhe hėngrėn frytin e tokės sė tyre. 

36

  Ai goditi edhe tė gjithė tė parėlindurit nė vendin e tyre, prodhimet e para nė tėrė fuqinė e tyre; 

37

  dhe e nxori popullin e tij me argjend dhe me ar, dhe nuk pati asnjeri ndėr fiset e tij qė tė tronditej. 

38

  Egjiptasit u gėzuan nga ikja e tyre, sepse tmerri i Izraelit kishte rėnė mbi ta. 

39

  Ai shpalosi njė re pėr t`i mbuluar dhe ndezi njė zjarr pėr t`i ndriēuar natėn. 

40

  Me kėrkesėn e tyre ai solli shkurtat dhe i ngopi me bukėn e qiellit. 

41

  Ēau shkėmbin dhe dolėn prej tij ujėra; kėto rridhnin nė shketėtirė si njė lumė. 

42

  Sepse atij iu kujtua premtimi i shenjtė qė i kishte bėrė Abrahamit, shėrbėtorit tė tij; 

43

  pastaj nxori popullin e tij me gėzim dhe njerėzit e tij tė zgjedhur me britma gėzimi, 

44

  dhe u dha atyre vendet e kombeve, dhe ata trashėguan frytin e mundit tė popujve, 

45

  me qėllim qė tė respektonin statutet e tij dhe t`u bindeshin ligjeve tė tij. Aleluja. 

Psalmet 106

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: