Albanian Bible

Psalmet 134

Psalmet

Return to Index

Chapter 135

1

  Aleluja. Lėvdoni emrin e Zotit, lėvdojeni, o shėrbėtorė tė Zotit, 

2

  qė rrini nė shtėpinė e Zotit, nė oborret e shtėpisė sė Perėndisė tonė. 

3

  Lėvdoni Zotin, sepse Zoti ėshtė i mirė; i kėndoni lavde emrit tė tij, sepse ai ėshtė i dashur. 

4

  Sepse Zoti ka zgjedhur pėr vete Jakobin, dhe Izraelin si thesar tė tij tė veēantė. 

5

  Po, unė pranoj qė Zoti ėshtė i madh dhe qė Zoti ynė ėshtė pėrmbi tė gjitha perėnditė. 

6

  Zoti bėn ē`tė dojė nė qiell dhe nė tokė, nė dete dhe nė tė gjitha humnerat. 

7

  Ai i larton avujt nga skajet e tokės, prodhon vetėtimat pėr shiun, e nxjerr erėn nga depozitat e tij. 

8

  Ai i goditi tė parėlindurit e Egjiptit, si tė njerėzve ashtu edhe tė kafshėve, 

9

  dėrgoi shenja dhe mrekulli nė mes teje, o Egjipt, mbi Faraonin dhe mbi tė gjithė shėrbėtorėt e tij. 

10

  Ai goditi kombe tė mėdha dhe vrau mbretėr tė fuqishėm: 

11

  Sionin, mbretin e Amorejve, Ogun, mbretin e Bashanit, dhe tėrė mbretėritė e Kanaanit. 

12

  Dhe vendet e tyre ua dhe nė trashėgimi, nė trashėgimi Izraelit, popullit tė tij. 

13

  O Zot, emri yt rron pėrjetė; kujtimi yt, o Zot, brez pas brezi. 

14

  Sepse Zoti do t`i sigurojė drejtėsinė popullit tė tij dhe do tė ketė mėshirė pėr shėrbėtorėt e tij. 

15

  Idhujt e kombeve janė argjendi dhe ari, vepra tė dorės sė njeriut; 

16

  kanė gojė por nuk flasin, kanė sy por nuk shohin, 

17

  kanė veshė por nuk dėgjojnė; nuk kanė frymė nė gojėn e tyre. 

18

  Tė ngjashėm me ta janė ata qė i bėjnė, kushdo qė ka besim tek ata. 

19

  Shtėpi e Izraelit, bekoje Zotin; shtėpi e Aaronit, bekoje Zotin. 

20

  Shtėpi e Levit, bekoje Zotin; ju qė keni frikė nga Zoti, bekojeni Zotin. 

21

  Nga Sioni u bekoftė Zoti, qė banon nė Jeruzalem. Aleluja. 

Psalmet 136

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: