Albanian Bible

Luka 17

Luka

Return to Index

Chapter 18

1

  Pastaj u tha atyre edhe njė shėmbėlltyrė, pėr tė treguar se duhet tė lutemi vazhdimisht pa u lodhur, 

2

  duke thėnė: ``Nė njė qytet ishte njė gjykatės qė nuk kishte frikė nga Perėndia dhe nuk kishte respekt pėr njeri. 

3

  Tani po nė atė qytet ishte njė grua e ve qė shkonte tek ai duke thėnė: "Ma jep tė drejtėn para kundėrshtarit tim". 

4

  Pėr njė farė kohe ai nuk deshi ta bėnte, por pastaj tha me vete: "Megjithse nuk kam frikė nga Perėndia dhe s`kam respekt pėr asnjeri, 

5

  duke qenė se kjo grua e ve po vazhdon tė mė mėrzitė, do t`ia jap tė drejtėn, sepse, duke mė ardhur vazhdimisht, do tė mė rraskapitė"``. 

6

  Dhe Zoti tha: ``Dėgjoni ē`thotė gjykatėsi i padrejtė. 

7

  Vallė Perėndia nuk do tė marrė hak pėr tė zgjedhurit e tij qė i kėlthasin atij ditė e natė? A do tė vonojė, vallė, tė ndėrhyjė nė favor tė tyre? 

8

  Po, unė ju them se ai do t`ua marrė hakun sė shpejti. Po kur tė vijė Biri i njeriut, a do tė gjejė besim mbi tokė?``. 

9

  Ai tha edhe kėtė shėmbėlltyre pėr disa qė pretendonin se ishin tė drejtė dhe i pėrbuznin tė tjerėt. 

10

  ``Dy njerėz u ngjitėn nė tempull pėr t`u lutur; njėri ishte farise dhe tjetri tagrambledhės. 

11

  Fariseu rrinte nė kėmbė dhe lutej nė vetvete kėshtu: "O Perėndi, tė falėnderoj qė nuk jam si njerėzit e tjerė, grabitqarė, tė padrejtė, kurorėshkelės, dhe as si ai tagrambledhės. 

12

  Unė agjėroj dy herė nė javė dhe paguaj tė dhjetėn e gjithēkaje qė kam". 

13

  Kurse tagrambledhėsi rrinte larg dhe as qė guxonte t`i ēonte sytė drejt qiellit; por rrihte kraharorin e vet duke thėnė: "O Perėndi, ji i mėshirshėm ndaj mua mėkatarit". 

14

  Dhe unė po ju them se ky, dhe jo tjetri, u kthye nė shtėpinė e vet i shfajėsuar; sepse kushdo qė lartohet do tė ulet, dhe kush ulet, do tė lartohet``. 

15

  I prunė edhe disa fėmijė tė vegjėl qė t`i prekte; por dishepujt, kur panė kėtė, i qortuan. 

16

  Atėherė Jezusi i thirri fėmijėt pranė vetes dhe tha: ``I lini fėmijėt e vegjėl tė vijnė tek unė dhe mos i pengoni, sepse e tyre ėshtė mbretėria e Perėndisė. 

17

  Nė tė vėrtetė po ju them se ai qė nuk e pranon mbretėrinė e Perėndisė si njė fėmijė i vogėl, nuk do tė hyjė atje``. 

18

  Njė nga krerėt e pyeti duke thėnė: ``Mėsues i mirė, ē`duhet tė bėj pėr tė trashėguar jetėn e pėrjetshme?``. 

19

  Dhe Jezusi i tha: ``Pėrse mė quan tė mirė? Askush nuk ėshtė i mirė, pėrveē njė tė vetmi, domethėnė Perėndisė. 

20

  Ti i njeh urdhėrimet: "Mos shkel kurorėn, mos vrit, mos vidh, mos thuaj dėshmi tė rrem, ndero atin tėnd dhe nėnėn tėnde"``. 

21

  Dhe ai tha: ``Tė gjitha kėto i kam zbatuar qė nga rinia``. 

22

  Si e dėgjoi, Jezusi i tha: ``Tė mungon akoma njė gjė: shit gjithēka qė ke dhe jepua tė varfėrve dhe do tė kesh njė thesar nė qiell; pastaj eja e mė ndiq``. 

23

  Por ai, kur i dėgjoi kėto gjėra, u trishtua shumė, sepse ishte shumė i pasur. 

24

  Atėherė Jezusi, kur pa se ai ishte trishtuar shumė, tha: ``Sa ėshtė e vėshtirė pėr ata qė kanė pasuri tė hyjnė nė mbretėrinė e Perėndisė! 

25

  Sepse ėshtė mė lehtė qė njė deve tė kalojė nėpėr vrimėn e gjilpėrės, sesa i pasuri tė hyjė nė mbretėrinė e Perėndisė``. 

26

  Dhe ata qė e dėgjonin thanė: ``Po kush, pra, mund tė shpėtohet?``. 

27

  Por ai tha: ``Gjėra tė pamundshme pėr njerėzit janė tė mundshme pėr Perėndinė``. 

28

  Pastaj Pjetri tha: ``Ja, ne kemi lėnė ēdo gjė dhe tė kemi ndjekur``. 

29

  Dhe ai u tha atyre: ``Nė tė vėrtetė po ju them se nuk ka asnjė qė tė ketė lėnė shtėpinė ose prindėrit, ose vėllezėrit, ose gruan ose fėmijėt, pėr mbretėrinė e Perėndisė, 

30

  qė tė mos marrė shumėfish nė kėtė kohė, dhe nė kohėn e ardhshme jetėn e pėrjetshme``. 

31

  Pastaj i mori me vete tė dymbėdhjetėt dhe u tha atyre: ``Ja, ne po ngjitemi nė Jeruzalem dhe tė gjitha ato qė shkruan profetėt pėr Birin e njeriut do tė pėrmbushen. 

32

  Ai, pra, do t`u dorėzohet paganėve, do tė fyhet e do tė poshtėrohet dhe do ta pėshtyjnė. 

33

  Dhe, pasi ta fshikullojnė, do ta vrasin, por ai do tė ringjallet tė tretėn ditė``. 

34

  Por ata nuk morėn vesh asgjė nga tė gjitha kėto: kėto fjalė pėr ta ishin fshehtėsi dhe ata nuk kuptonin ato qė u ishin thėnė. 

35

  Tani ndėrsa ai po i afrohej Jerikos, njė i verbėr ishte ulur pėrgjatė rrugės dhe po lypte; 

36

  dhe kur dėgjoi se po kalonte turma, pyeti ēfarė ishte; 

37

  iu pėrgjigjėn se po kalonte Jezusi nga Nazareti. 

38

  Atėherė ai bėrtiti duke thėnė: ``O Jezus, Bir i Davidit, ki mėshirė pėr mua``. 

39

  Ata qė ecnin pėrpara i bėrtitėn tė heshtte, por ai bėrtiste edhe mė fort: ``O Bir i Davidit: ki mėshirė pėr mua``. 

40

  Atėherė Jezusi ndaloi dhe urdheroi t`ia sillnin dhe, kur ai iu afrua, e pyeti 

41

  duke thėne: ``Ēfarė dėshiron tė bėj pėr ty?``. Dhe ai tha: ``Zot, tė rimarr dritėn e syve``. 

42

  Dhe Jezusi i tha: ``Rimerr dritėn e syve, Besimi yt tė shėroi``. 

43

  Nė ēast rimori dritėn e syve dhe e ndiqte duke pėrlėvduar Perėndinė; dhe gjithė populli, kur pa kėtė, i dha lavdi Perėndisė. 

Luka 19

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: