Albanian Bible

Luka 18

Luka

Return to Index

Chapter 19

1

  Pastaj Jezusi hyri nė Jeriko dhe po kalonte nėpėr qytet; 

2

  dhe ja, njė njeri i quajtur Zake, i cili ishte kryetari i tagrambledhėsve dhe ishte i pasur. 

3

  Ai kėrkonte tė shihte kush ishte Jezusi, por nuk mundte pėr shkak tė turmės, sepse ishte i shkurtėr nga shtati. 

4

  Atėherė rendi pėrpara dhe u ngjit nė njė fik pėr ta parė, sepse ai duhet tė kalonte andej. 

5

  Dhe kur Jezusi arriti nė atė vend, i ēoi sytė, e pa dhe i tha: ``Zake, zbrit shpejt poshtė, sepse sot duhet tė rri nė shtėpinė tėnde``. 

6

  Dhe ai zbriti me nxitim dhe e priti me gėzim. 

7

  Kur panė kėtė, tė gjithė murmuritėn, duke thėnė: ``Ai shkoi tė rrijė nė shtėpinė e njė njeriu mėkatar``. 

8

  Por Zakeu u ēua dhe i tha Zotit: ``Zot, unė po u jap tė varfėrve gjysmėn e pasurisė sime dhe, po tė kem marrė ndonjė gjė nga ndonjėri me mashtrim, do t`ia kthej katėrfish``. 

9

  Dhe Jezusi i tha: ``Sot nė kėtė shtėpi ka hyrė shpėtimi, sepse edhe ky ėshtė bir i Abrahamit. 

10

  Sepse Biri i njeriut erdhi tė kėrkojė dhe tė shpėtojė atė qė kishte humbur``. 

11

  Dhe, ndėrsa ata po i dėgjonin kėto, Jezusi vazhdoi tė tregojė njė shėmbėlltyrė, sepse ai ishte afėr Jeruzalemit dhe ata mendonin se mbretėria e Perėndisė do tė shfaqej menjėherė. 

12

  Tha, pra: ``Njė njeri fisnik shkoi nė njė vend tė largėt pėr tė marrė nė dorėzim njė mbretėri e pastaj tė kthehej. 

13

  Dhe, si i thirri dhjetė shėrbėtorėt e vet, u dha dhjetė mina dhe u tha atyre: "Tregtoni deri sa tė kthehem". 

14

  Por qytetarėt e vet e urrenin dhe i dėrguan pas njė pėrfaqėsi duke thėnė: "Nuk duam qė ky tė mbretėrojė pėrmbi ne". 

15

  Dhe kur ai u kthye, pasi e mori nė dorėzim mbretėrinė, urdhėroi t`i thėrresin ata shėrbėtorėt, tė cilėve u kishte dhėnė paratė pėr tė marrė vesh sa kishte fituar secili duke tregtuar. 

16

  Atėherė doli i pari dhe tha: "Zot, mina jote dha dhjetė mina tė tjera"; 

17

  dhe ai tha: "Mirė, o shėrbėtor i mirė, sepse ke qenė besnik nė gjėra tė vogėla, merr sundimin mbi dhjetė qytete". 

18

  Pastaj erdhi i dyti duke thėnė: "Zot, mina jote dha edhe pesė mina"; 

19

  dhe ai i tha edhe kėtij: "Edhe ti ji sundimtar mbi pesė qytete". 

20

  Atėherė erdhi njė tjetėr i cili tha: "Zot, ja mina jote qė e ruajta nė njė shami, 

21

  sepse kisha frikė nga ti, qė je njeri i rreptė; ti merr atė qė nuk ke vėnė dhe korr atė qė nuk ke mbjellė". 

22

  Dhe zoti i tij i tha: "Do tė tė gjykoj nga vetė fjalėt e tua, o shėrbėtor i keq; ti e dije se jam njeri i rreptė, qė marr atė qė nuk kam vėnė dhe korr atė qė nuk kam mbjellė; 

23

  pėrse nuk e vure paranė time nė bankė qė, kur tė kthehem, ta marr bashkė me pėrqindje?". 

24

  Pastaj u tha tė pranishmėve: "Merrjani minėn dhe ia jepni atij qė ka dhjetė mina". 

25

  Dhe ata i thanė: "Zot, po ai ka dhjetė mina". 

26

  Unė po ju them se atij qė ka, do t`i jepet; por atij qė s`ka do t`i hiqet edhe ajo qė ka. 

27

  Veē kėsaj, i sillni kėtu armiqtė e mi, tė cilėt nuk donin qė unė tė mbretėroja mbi ta dhe i vritni pėrpara meje!"``. 

28

  Mbasi tha kėto gjėra, ai shkoi pėrpara duke u ngjitur nė Jeruzalem. 

29

  Dhe, si iu afrua Betfagės dhe Betanias, afėr malit qė quhet i Ullinjve, dėrgoi dy nga dishepujt e vet, 

30

  duke u thėnė: ``Shkoni nė fshatin pėrballė dhe, kur tė hyni, do tė gjeni aty njė kėrriē tė lidhur, mbi tė cilin nuk ka hipur kurrė njeri; zgjidheni atė dhe ma sillni. 

31

  Dhe nėse ndokush ju pyet: "Pėrse po e zgjidhni?", u thoni atyre kėshtu: "Zoti ka nevojė"``. 

32

  Dhe ata qė ishin dėrguar shkuan dhe e gjetėn ashtu siē u kishte thėnė. 

33

  Dhe, ndėrsa ata po e zgjidhnin kėrriēin, tė zotėt e tij u thanė atyre: ``Pėrse po e zgjidhni kėrriēin?``. 

34

  Dhe ata thanė: ``Zoti ka nevojė``. 

35

  Dhe e prunė, pra, te Jezusi dhe, mbasi i hidhnin rrobat e veta mbi kėrriēin, e hipėn Jezusin mbi tė. 

36

  Dhe, ndėrsa ai ecte kėshtu pėrpara, ata shtronin rrobat e tyre nė rrugė. 

37

  Dhe kur ai iu afrua teposhtės sė malit tė Ullinjve, gjithė turma e dishepujve filloi me gėzim tė lavdėrojė Perėndinė me zė tė lartė pėr tė gjitha veprat e pushtetshme qė kishin parė, 

38

  duke thėnė: ``Bekuar qoftė Mbreti qė po vjen nė emėr tė Zotit; paqe nė qiell dhe lavdi nė vendet shumė tė larta``. 

39

  Dhe disa farisenj qė ishin midis turmės i thanė: ``Mėsues, qorto dishepujt e tu!``. 

40

  Dhe ai, duke u pėrgjigjur, u tha atyre: ``Unė po ju them se nė se kėta do tė heshtnin, gurėt do tė bėrtisnin``. 

41

  Dhe kur ai po afrohej, e pa qytetin dhe qau mbi tė, 

42

  duke thėnė: ``Oh, sikur ti, pikėrisht ti, tė njihje tė paktėn nė ditėn tėnde ato qė janė te nevojshme pėr paqen tėnde! Por tashti ato janė tė fshehura pėr sytė e tu. 

43

  Sepse pėrmbi ty do tė vijnė ditė kur armiqtė e tu do tė tė qarkojnė me ledh, do tė tė rrethojnė dhe do tė tė zėnė nga tė gjitha anėt. 

44

  Dhe do tė tė rrėzojnė pėrtokė ty dhe bijtė e tu nė ty; dhe s`do tė lėnė nė ty gur mbi gur, sepse ti nuk e ke njohur kohėn kur je vizituar``. 

45

  Pastaj, mbasi hyri nė tempull, filloi t`i dėbojė jashtė ata qė shistin e blinin, 

46

  duke u thėnė atyre: ``Éshtė shkruar: "Shtėpia ime ėshtė shtėpi e lutjes, por ju e bėtė shpellė kusarėsh"``. 

47

  Ēdo ditė ai mėsonte nė tempull. Dhe krerėt e priftėrinjve, skribėt dhe krerėt e popullit kėrkonin ta vrisnin. 

48

  Dhe nuk arrinin dot tė vendosnin ēfarė tė bėnin; sepse gjithė populli e dėgjonte me vemendje tė madhe. 

Luka 20

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: