Albanian Bible

Veprat e Apostujve 3

Veprat e Apostujve

Return to Index

Chapter 4

1

  Ndėrsa ata po i flisnin popullit, priftėrinjtė, komandanti i tempullit dhe saducenjtė u turrėn mbi ta, 

2

  tė zemėruar sepse e mėsonin popullin dhe shpallnin nė Jezusin ringjalljen e tė vdekurve. 

3

  Dhe i shtinė nė dorė dhe i futėn nė burg deri tė nesėrmen, sepse ishte ngrysur. 

4

  Por shumė nga ata qė ua kishin dėgjuar fjalėn besuan; dhe numri i burrave u bė rreth pesė mijė. 

5

  Tė nesėrmen krerėt, pleqtė dhe skribėt u mblodhėn nė Jeruzalem, 

6

  bashkė me kryepriftin Anan dhe me Kajafėn, Gjonin, Aleksandrin dhe tė gjithė ata qė i pėrkisnin farefisit tė kryepriftėrinjve. 

7

  Dhe, si i nxorėn aty nė mes, i pyetėn: ``Me ē`pushtet ose nė emėr tė kujt e keni bėrė kėtė?``. 

8

  Atėherė Pjetri, i mbushur me Frymėn e Shenjtė, u tha atyre: ``Krerė tė popullit dhe pleq tė Izraelit! 

9

  Nėse ne sot gjykohemi pėr njė mirėsi qė iu bė njė njeriu tė sėmurė, pėr tė ditur si u shėrua ai, 

10

  le ta njihni tė gjithė ju dhe mbarė populli i Izraelit se kjo u bė nė emėr tė Jezu Krishtit Nazareas, qė ju e kryqėzuat dhe qė Perėndia e ringjalli prej sė vdekuri; me anė tė tij ky njeri del para jush i shėruar plotėsisht. 

11

  Ky ėshtė guri qė ju, ndėrtuesit, e hodhėt poshtė dhe qė u bė guri i qoshes. 

12

  Dhe nė asnjė tjetėr nuk ka shpėtim, sepse nuk ka asnjė emėr tjetėr nėn qiell qė u ėshtė dhėnė njerėzve dhe me anė tė tė cilit duhet tė shpėtohemi``. 

13

  Ata, kur e panė ēiltėrsinė e Pjetrit dhe tė Gjonit dhe duke kuptuar se ishin njerėz tė pamėsuar dhe pa arsim, u mrrekulluan dhe i njihnin se kishin qenė me Jezusin. 

14

  Duke parė pastaj nė kėmbė pranė tyre, njeriun qė u shėrua, nuk mund tė thoshnin asgjė kundėr. 

15

  Dhe, mbasi i urdhėruan tė dalin jashtė sinedrit, u konsultuan me njėri tjetrin, 

16

  duke thėnė: ``Ē`t`u bėjmė kėtyre njerėzve? Sepse u ėshtė njohur tė gjithė banorėve tė Jeruzalemit se ėshtė bėrė njė mrekulli e dukshme prej tyre, dhe ne nuk mund ta mohojmė; 

17

  por, qė kjo tė mos pėrhapet mė shumė nė popull, t`i shtrėngojmė me kėrcėnime tė rrepta tė mos i flasin mė asnjeriu nė kėtė emėr``. 

18

  Dhe, si i thirrėn, u dhanė urdhėr atyre tė mos flasin fare dhe as tė mėsojnė nė emėr tė Jezusit. 

19

  Por Pjetri dhe Gjoni, duke iu pėrgjigjur atyre, thanė: ``Gjykoni ju, nėse ėshtė e drejtė para Perėndisė t`ju bindemi mė shumė juve sesa Perėndisė. 

20

  Sepse ne nuk mund tė mos flasim pėr ato qė kemi parė dhe dėgjuar``. 

21

  Ata pasi i kėrcėnuan pėrsėri, i lanė tė shkojnė duke mos gjetur mėnyrė se si t`i ndėshkojnė pėr shkak tė popullit, sepse tė gjithė pėrlėvdonin Perėndinė pėr atė qė kishte ndodhur. 

22

  Sepse njeriu nė tė cilin kishte ndodhur ajo mrekulli e shėrimit ishte mė shumė se dyzet vjeē. 

23

  Kur u liruan, ata u kthyen tek tė vetėt dhe u treguan gjithēka qė krerėt e priftėrinjve dhe pleqtė u kishin thėnė. 

24

  Kur i dėgjuan kėto, ata unanimisht e ngritėn zėrin te Perėndia dhe thanė: ``O Zot, ti je Perėndia qė ke bėrė qiellin, tokėn, detin dhe gjithēka qė ėshtė nė ta, 

25

  dhe qė me anė tė Frymės sė Shenjtė ke thėnė, nėpėrmjet gojės sė Davidit, shėrbėtorit tėnd: "Pėrse u zemėruan kombet, dhe popujt kurdisin gjėra tė kota? 

26

  Mbretėrit e dheut ngritėn krye dhe princat u mblodhėn bashkė kundėr Zotit dhe kundėr Krishtit tė tij". 

27

  Sepse pikėrisht kundėr Birit tėnd tė shenjtė, qė ti e vajose, u mblodhėn Herodi dhe Ponc Pilati me johebrenjtė dhe me popullin e Izraelit, 

28

  pėr tė bėrė tė gjitha ato qė dora jote dhe kėshilli yt kishin paracaktuar se do tė ndodhnin. 

29

  Dhe tani, Zot, shqyrto kėrcėnimet e tyre dhe lejo qė shėrbėtorėt e tu tė kumtojnė fjalėn tėnde me plot ēiltėrsi, 

30

  duke e shtrirė dorėn tėnde pėr tė shėruar dhe qė tė kryhen shenja dhe mrekulli nė emėr tė Birit tėnd tė shenjtė Jezusit``. 

31

  Dhe, mbasi qenė lutur, vendi ku ishin mbledhur u drodh; dhe tė gjithė u mbushėn me Frymėn e Shenjtė, dhe e shpallnin fjalėn e Perėndisė me ēiltersi. 

32

  Dhe numri i madh i atyre qė besuan ishte me njė zemėr tė vetme dhe me njė shpirt tė vetėm; askush nuk thoshte se ē`kishte ishte e vet, por tė gjitha gjėrat i kishin tė pėrbashkėta. 

33

  Dhe apostujt me fuqi tė madhe jepnin dėshmi tė ringjalljes sė Zotit Jezus; dhe hir i madh ishte mbi tė gjithė ata. 

34

  Sepse midis tyre nuk kishte asnjė nevojtar, sepse tė gjithė ata qė zotėronin ara ose shtėpi i shisnin dhe sillnin fitimin nga gjėrat e shitura, 

35

  dhe i vinin te kėmbėt e apostujve; pastaj secilit i jepej, sipas nevojės sė tij. 

36

  Kėshtu Iose, i mbiquajtur nga apostujt Barnaba (qė do tė thotė "biri i ngushėllimit"), Levit, me prejardhje nga Qipro, 

37

  kishte njė arė, e shiti dhe solli fitimin dhe i vuri te kėmbėt e apostujve. 

Veprat e Apostujve 5

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: